Výměna oken - vše, co potřebujete vědět

Výměna oken - vše, co potřebujete vědět

Plánujete v dohledné době výměnu oken? A zajímá Vás, co vše je třeba pro to udělat?

Pak věnujte chvilku svého času našemu krátkému článku! 

Vysvětlíme Vám, na co je třeba se zaměřit, na co si dávat pozor a především jak jednoduše a snadno vybrat ta správná okna.

1. POPTÁVKA

Pokud jste se rozhodli, že je na čase vyměnit původní okna a dveře za nová nebo si stavíte svůj vysněný dům, je správný čas obrátit se na odbornou firmu s poptávkou oken. Spousta firem má v dnešní době na svých stránkách poptávkové formuláře, případně je můžete oslovit mailem nebo telefonicky. Pro první nacenění je dobré mít při ruce orientační rozměry oken (při rekonstrukci) nebo projekt (při novostavbě) a především mít alespoň nějakou představu, co od oken očekáváte a jak by měla vypadat.

U plastových oken je nejzákladnější barevné provedení oboustranná bílá barva, případně bílá barva v interiéru a zvenku dřevodekor nebo barva. Samozřejmě lze vyrobit i okna v oboustranné barvě. U hliníkových oken je naopak standardem oboustranné provedení ve stejné RAL barvě, na přání lze samozřejmě vyrobit okna zevnitř např. bílá a zvenku v požadované RAL barvě nebo dekoru. Stejně tak u dřevěných oken se nejčastěji setkáváme s oboustrannou lazurou nebo RAL barvou, také lze vyrobit okna s jinou lazurou nebo barvou venku a vevnitř.

U novostavby je v dnešní době samozřejmostí okenní profil s hloubkou větší než 80mm a se zasklením izolačním trojsklem. Ideální jsou taková okna, která splňují požadavky i pro pasivní domy a u nichž si můžete být jistí, že budou mít odpovídající parametry.

2. CENOVÁ NABÍDKA

První krok máte za sebou - zadali jste poptávku a čekáte na nabídku. A co vlastně máte od cenové nabídky očekávat?

Ideálně byste v ní měli najít veškeré důležité údaje o oknech a dveřích - vyobrazení pozice, informaci zda je okno se sloupkem nebo štulpové, jaké je zasklení (dvojsklo/trojsklo) a jaké je složení skla, jaká je barva meziskelního rámečku, jaká je barva okenní kliky (pokud se jedná o jinou barvu v interiéru než bílou), jak budou vypadat vchodové dveře vč. specifikace toho, zda mají kování klika/klika nebo klika/koule vč. vzhledu atd. 

A hlavně by součástí nabídky měla být také informace o tom, jakou práci Vám firma nabízí.

Informací, které by v nabídce měly být uvedené je opravdu hodně a chápeme, že pro Vás je spousta z nich nečitelná. Neváhejte se tak na firmu obrátit s prosbou o vysvětlení nebo porovnání nabídek!

Spousta firem Vám do cenové nabídky nacení opravdu základní a tím pádem levnější položky. Na těchto oknech a dveřích není v podstatě nic špatného, jenže někdy ne tak úplně odpovídají tomu, co jste chtěli a co je pro montáž správně. 

3. OSOBNÍ SCHŮZKA

Pokud se Vám líbí nabídky více firem, neváhejte se k nim zajet podívat! Nejen že si budete moci prohlédnout osobně produkty, které nabízejí, ale především si s obchodníkem projdete svou nabídku, zjistíte jaké jsou alternativy a vhodné možnosti. A v neposlední řadě budete vědět s kým jednáte a s kým budete jednat po dobu celé realizace zakázky.

Protože výměna oken je většinou investice, která by se Vám měla do budoucna vyplatit, doporučujeme také prověřit  historii firmy, podívat se na jejich webové stránky, recenze a případné realizace některých jejich zakázek. Zjistěte si, jakou záruku poskytují na své výrobky, kde svá okna nebo dveře vyrábějí a také se nebojte zeptat na jejich montéry. Vždy je samozřejmě lepší, pokud má firma stálé montéry se zkušenostmi v oblasti montáže oken, než když si najímá na každou zakázku někoho jiného.

Nezapomeňte se také zeptat na podmínky montáže dle ČSN 746077, zda firma nabízí produkty vhodné pro čerpání dotací např. Zelená úsporám, Zelená úsporám LIGHT), jaký je přesně průběh montáže atd.

A především se opravdu snažte porovnávat získané nabídky - levné neznamená vždy nejlepší! Porovnejte nabízené produkty, jejich vlastnosti a zda opravdu odpovídají tomu, co jste jako zákazník chtěli.

4. ZAMĚŘENÍ, VÝROBA

Jakmile si zvolíte tu pravou nabídku a firmu, máte z poloviny hotovo! 

Před samotným zadáním do výroby by mělo proběhnou zaměření technikem dané firmy. Ideální je, pokud jste u zaměření přítomni - přece jen si až přímo v domě ujasníte otvíravosti jednotlivých oken a dveří a mohou Vás napadnout drobnosti, které na papíře nejsou tak úplně zřejmé.

Po zaměření dojde k aktualizaci cenové nabídky, připraví se dokumenty k zakázce a okna a dveře se zadají do výroby.

Většina firem Vám je již cca týden po zadání do výroby schopna říci předběžný termín, kdy k Vám dorazí na montáž a také by Vám měla sdělit jak je potřeba prostor na montáž připravit a co vše případně bude potřeba. 

5. MONTÁŽ

Průběh samotné montáže/výměny oken samozřejmě záleží na rozsahu zakázky. Rekonstrukce rodinného domu se zednickým zapravením může trvat dva až tři dny, montáž oken do novostavby většinou zabere jeden až dva dny. Vždy záleží na tom, kolik oken se mění, zda jsou na zakázce nějaké velké a těžké prvky a jaký je rozsah prací.

A pak už je vlastně vše hotovo a vy se můžete radovat z nových oken!

Ač se proces výběru nových oken může zdát složitý, nezoufejte - se vším Vám rádi poradíme!! Neváhejte nám napsat, zavolat nebo se za námi stavit, protože OKNA NÁS BAVÍ.